esmaspäev, 3. oktoober 2016

Beseerull

Juba suvest saati on kripeldanud mõte proovida teha beseerulli. Just sellist imeliselt suus sulavat, rohke täidisega beseerulli nagu pakub Haapsalu üks kõige mõnusamaid kohti- Müüriääre kohvik :) Müüriääre koogid on täiesti legendaarsed ja enamus minu lähimast tutvusringkonnast on seda kohvikut vähemalt korra ka külastanud. Võiksin sellest kohast tegelikult pikalt rääkida aga tänane postitus on siiski beseerulli teemal.

Suvel kui külastasime taaskord Haapsalut ja Müüriääre kohvikut, proovisin esmakordselt beseerulli. Sellest ajast peale olen ikka ja jälle otsinud erinevaid beseerulli retsepte, et seda imelist maiust ka kodus teha. Enamus retseptid tundusid ausalt öeldes nii keerulised, et seni ei julgenud katsetamist väga ette võttagi. Siis aga leidsin Ragne Värgi blogist ühe beseerulli retsepti, mis oli tunduvalt lihtsamaks tehtud. Ragne enda postituse kohaselt on tegelikult tegemist hoopis Lia Virkuse retseptiga aga igal juhul pean tunnistama, et see retsept on imeline. Tööprotsess küll tundus minu vaimusilmas olema veelgi lihtsam, kuid seejärel hakkasid asjad viltu minema ning vahepeal oli tunne, et seda beseed enam kasutada ei anna. Tegelik tulemus oli aga tegelikult ülihea. Välimus vajab küll veel harjutamist aga retsept läheb kindlasti kordamisele kuna maitse oli just see õige :)

Besee:
6 munavalget
4 dl suhkrut
0,5 pakki Ekströms vanillikastmepulbrit

Täidis:
4 dl vahukoort
300 g kohupiimapastat
ülejäänud pool kotti vanillikastmepulbrit
enda soovi järgi puuvilju (nt pirni) või marju (ise kasutasin vaarikaid, kuid kahjuks külmutatud vaarikad kipuvad olema juba vesisemad ja tulemus ei ole ehk nii puhas nagu sooviks)

Vahusta munavalged korralikult tugevaks vahuks. Jätka vahustamist ja lisa neljas osas suhkur. Viimasena lisa vahustades munavalgetele juurde ka vanillikastmepulber. Laota saadud segu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning küpseta 175 kraadi juures ca 18 minutit.

Seejärel kummuta besee  tuhksuhkruga ülepuistatud teisele küpsetuspaberile. Eemalda beseelt küpsetuspaber ning lase pisut jahtuda.

Täidise valmistamiseks vahusta koor, lisa segades juurde kohupiim ja vanillikastmepulber. Määri segu terves ulatuses beseele. Alumisele osale laota puuviljatükid/ marjad. Keera besee küpsetuspaberi abil ettevaatlikult rulli. Hoia kuni serveerimiseni külmkapis!

Algne retsept minu jaoks pärit siit: http://www.kokkama.ee/2016/08/teistmoodi-pirni-beseerull-ehk-imehea.html



Mauritiuse salat ehk tomati-kurgisalat avokaadoga

Sirvisin mõned päevad tagasi erinevaid toidublogisid, et täita oma õhtusöökide ideelaegast ja leidsin ühest oma lemmik toidublogist selle Mauritiuse salati retsepti. Selle lihtsad koostisosad ja ilusad värvid võlusid mind koheselt. Niisiis läks salat proovimiseks ka meie peres :)

Salat on üsnagi toitev ja sobib nii omaette roaks kui ka lisandiks mõne toekama prae kõrvale. Kui seda aga süüa omaette roana, soovitaks koguseid pisut suurendada, kuna mulle tundus, et selliselt jäi salatit pere jaoks natuke väheks (või on meie puhul tegemist lihtsalt suure isuga perega) :)

Originaalretseptis on salat küll koriandri või peterselliga ja kuna ise eelistan siiski peterselli, siis mulle tundus see kuidagi paremini sobivat.

Vaja läheb:
1 suur tomat
1 lühike kurk
1 avokaado
pool punast sibulat
väike punt värsket peterselli
2 sl oliiviõli
1 sl laimimahla
maitseks soola ja pipart

Tükelda tomat, kurk ja avokaado suupärasteks tükkideks. Haki ka sibul ja petersell ning tõsta kõik köögiviljad kaussi, nirista peale oliiviõli ja laimimahl. Maitsesta soola ja pipraga ning sega salat korralikult läbi.

Originaaretsept on pärit Mari- Liis Iloveri blogist: http://www.siitnurgastjasealtnurgast.ee/2016/09/tomati-kurgi-ja-avokaado-salat.html
Suur- suur aitäh imemaitsva retsepti eest! :)


neljapäev, 4. august 2016

Kreekapärased suvikõrvitsakotletid

Uskumatu aga viimasest blogipostitusest on möödas juba terve aasta. Sellegipoolest ei anna veel alla ja jätkuvalt püüan ikka kasvõi vahel  mõne postituse teha, et hiljem toiduideede puuduse korral enda järgi proovitud retseptide hulgast midagi taas avastada :)

Sedapuhku said siis järgi proovitud Nami-namist läbi käinud Kreeka suvikõrvitsakotletid ehk kolokithokeftedes. Kreeka köök on tegelikult minu arvates üldse üks maitsvamaid rahvuskööke. Eelmisel aastal õnnestus Kreeta reisilt kaasa haarata ka üks mõnus maitsesegu ühe korraliku tžatžiki kastme valmistamiseks, mis sobis nende suvikõrvitsa kotlettide juurde nagu valatult.

Suvikõrvitsa kotlette oli imelihtne teha ja maitse viis keele alla :)


Vaja läheb: 
750 g jämedalt riivitud suvikõrvitsat
1 sibul
75 g nisujahu
3 muna
1 sl hakitud värsket basiilikut
1 sl hakitud punet
1 sl hakitud värsket peterselli
maitsestamiseks soola ja musta pipart
praadimiseks õli

Riivi suvikõrvits jämeda riiviga. Pane see sõelale ja puista üle umber teelusikatäie soolaga. Lase ca pool tundi seista ning seejärel suru riivmass kuivemaks.

Riivi ka sibul. Sega omavahel riivitud suvikõrvits, riivitud sibul, jahu, lahtiklopitud munad ning peenemaks hakitud ürdid kausis. Maitsesta soola- pipraga.

Prae vähese õliga u 4 sl suurused kotletid mõlemalt poolt kuldpruuniks.

Kui parasjagu värskeid ürte käepärast ei ole, võib julgelt kasutada ka kuivatatud ürte :)

Serveeri dipikastme või kasvõi niisama hapukoorega!

Nagu juba eelpool mainisin, on retsept pärit Nami-namist:http://nami-nami.ee/retsept/407/kreeka_suvikorvitsakotletid